انشاء در مورد ماه محرم

 انشاء در مورد ماه محرم

انشاء در مورد ماه محرم

انشاء خوب درباره ماه محرم در ادامه مطلب…

انشاء در مورد ماه محرم

واقعه کربلا اگرچه از لحاظ زمانی کوتاه و تنها یک روز ( عاشورا )از صبح تا عصر طول کشید اما لحظه لحظه آن درس شهامت ، ایثار و فداکارى ، ایمان و اعتقاد و اخلاص بود. واقعه کربلا دانشگاهى است که از طفل شیرخوار تا پیرمرد محاسن سفیدش به بشریت درس آزادگى مى آموزد. خون هاى مطهر امام حسین (ع ) و یاران با وفایش به اسلام حیات تازه بخشید و زمینه سرنگون شدن دودمان فاسد اموى را فراهم کرد و یاد آن تا ابد و برای همیشه زنده خواهد ماند چرا که زنده نگه داشتن محرم زنده نگه داشتن اسلام است.

انشاء در مورد ماه محرم

پس از شهادت امام حسن (ع ) (۵۰ هجرى) امام حسین (ع ) عهده دار امر امامت شد. معاویه پس از بیست سال حکومت ظالمانه  ، در سال ۶۰ هجرى مرد و بر خلاف قرارداد صلح با امام حسن مجتبی (ع)، یزید را که فردى فاسد و شرابخوار و مخالف با اسلام بود به جاى خود قرار داد. او علناً مقدسات اسلامى را  زیر پا مى گذاشت.اینجا بود که  امام حسین علیه السلام از همان آغاز کار با او به مخالفت برخاست .
یزید نامه اى به حاکم وقت مدینه نوشت و به او دستور داد که از امام حسین (ع ) براى یزید بیعت بگیرد و اگر امام  حاضر نشد او را به قتل برساند. امام (ع ) که حاضر به بیعت کردن با یزید نبود با خانواده خود از مدینه به مکه رفتند. در این هنگام مردم کوفه که از مرگ معاویه با خبر شده بودند نامه هاى زیادى براى امام حسین (ع ) نوشتند و از او خواستند تا به عراق و کوفه بیاید. امام حسین (ع ) نیز مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاد. ابتدا هزاران نفر از مردم کوفه با مسلم بن عقیل همراه شدند. اما با ورود عبیداللّه بن زیاد که از طرف یزید به حکومت کوفه گمارده شده بود و بسیار حیله گر و بى رحم بود، مردم کوفه فریب اقدامات او را خورده و پیمان شکنى کردند و مسلم را تنها گذاشتند.
در نتیجه عبیداللّه ، مسلم بن عقیل را دستگیر کرده و به شهادت رساند. هنگامى که در ابتدا مردم کوفه با مسلم بیعت کردند، مسلم نامه اى به امام حسین (ع ) نوشت و به ایشان اطلاع داد که به کوفه بیاید. امام حسین (ع ) با خانواده و یاران خود به طرف کوفه حرکت کرد و در نزدیکى کوفه بود که خبر پیمان شکنى مردم کوفه و شهادت مسلم را آوردند. عبیداللّه بن زیاد که با شهادت مسلم بر اوضاع کوفه تسلط پیدا کرده بود حر بن یزید ریاحى را براى زیر نظر گرفتن امام حسین (ع ) و همراهانش فرستاد و سپس عمر بن سعد را با سى هزار نفر به کربلا اعزام کرد. او به عمر بن سعد وعده داده بود که اگر امام حسین (ع ) را به شهادت برساند او را حاکم رى خواهد کرد.
عمر بن سعد که به طمع حکومت رى به کربلا آمده بود از هیچ ستمى فروگذار نکرد. دستور داد امام حسین (ع ) و یارانش را محاصره کنند و آب را بر روى آنان ببندند. یاران امام حسین (ع ) که از شجاع ترین افراد بودند روز دهم محرم (عاشورا) در حالى که بیش از ۷۲ تن نبودند یکى پس از دیگرى در دفاع از امام حسین (ع ) با عزت و آزادگى به شهادت رسیدند. حر بن یزید ریاحى نیز که ستمگرى سپاه عمر سعد و حقانیت امام حسین (ع ) را مشاهده کرد به سپاه امام پیوست و به شهادت رسید.

امام حسین علیه السلام روز دهم محرم سال ۶۱ هجرى ، در سن ۵۷ سالگى در کربلا به شهادت رسید. مرقد ایشان و برادر فداکارش ابالفضل و فرزندان و یارانش در شهر کربلا در عراق قرار دارد.تداوم حیات اسلام مرهون شهادت او است ـ اگر به تاریخ مراجعه شود، فهمیده می شود اگر قیام حسین و اسارت اهل بیت آن بزرگوار نبود، نامی از اسلام نمانده بود.
حسین (ع) عشق و فداکاری و گذشت در راه خدا را عملاً معنی کرد و باید گفت اگر کار امام حسین در روز عاشورا نبود، بسیاری از مفاهیم و لغات را نمی شد معنی کرد. حسین در روز عاشورا می گوید:
اللهم انت ثقتی فی کل کرب وانت رجائی فی کل شر وانت فی کل امر نزل بی ثقه وعده، کم من هم یضعف فیه الفؤاد وتقل فیه الحیله ویخذل فیه الصدیق ویشمت فیه العدو انزلته بک وشکوته الیکرغبه منی الیک عمن سواک ففر جته وکشفته فانت ولی کل نعمه وصاحب کل حسن ومنتهی کل رغبه.
ای خدا پناه من در هر غمی تو هستی و امید من در هر سختی تو هستی. در هرچه بر من روی آورد تو پناه و یاری کننده من هستی. چه بسیار از غمهایی که دل را به تپش درمی آورد و چاره را کم می کند و رفیق را درمانده و دشمن را خوشنود می کند به تو واگذار کردم و شکایت آن را به تو کردم برای رغبتی که فقط به تو داشتم نه به غیر تو، و تو آن غم را دفع کردی. پس تو صاحب هر نعمت و هر خوبی هستی و منتهای هر آرزو تویی.»
او هرچه دارد در راه حق فدا می کند، جان، مال، عیال، اصحاب، اولاد و حتی طفل شیر خوار را، و در گودال قتلگاه چنین می گوید:
ترکت الخلق طرا فی هواکا              وایتمت العیال لکی اراکا
ولو قطعتنی فی الحب اربا                  لماحن الفؤاد الی سواکا
ای خدا از همه کس، از همه چیز در راه تو گذشتم و برای ملاقات تو از همه وابستگان چشم پوشیدم. ای خدا اگر در راه محبت تو پاره پاره شوم دل من به سوی غیر تو تمایل نخواهد کرد.
در خطبه حسین (ع) شب ترویه، که صبح آن شب به کربلا حرکت نمود آمده است:
من کان باذلا مهجته فینا فلیرحل معنا غدا فانا راحلون غدا انشاء الله.
هر که می خواهد خونش را در راه ما دهد، فردا با ما حرکت کند. ما به یاری خدا فردا حرکت خواهیم کرد و نظیر این جمله در کلمات امام حسین علیه السلام زیاد دیده می شود.
باید گفت اگر اسلام در مخاطره باشد و زمینه برای قیام مفید باشد، قیام با علم به شهادت، یک وظیفه دینی برای همه است و قیام حسین علیه السلام چنین بود. از خطبه های امام حسین (ع) روشن می شود که دین اسلام در مخاطره شدید قرار داشته است. امام همان روزی که از مدینه حرکت می کند چنین می فرماید:
انّی لم اخرج بطراً وا مفسداً ولا ظالماً وانما خرجت ان آمر بالمعروف وانهی عن المنکر واسیر بسیره جدّی وابی واطلب الصلاح فی امه جدی.
«من قیام نکرده ام برای اخلال و افساد و ظلم، بلکه قیام من به خاطر امر به معروف و نهی از منکر و نشان دادن راه رسول اکرم و پدرم امیرالمؤمنین و اصلاح مفاسد در امت جدم می باشد.»
و در کربلا ـ وقتی که همه مهیای شهادت بودند ـ خطبه می خواند و در آن خطبه می فرماید:
الا ترون ان الحق لایعمل به والباطل لایتناهی عنه لیرغب المومن فی لقاء الله وانی لا اری الموت الا سعاده والحیاه مع الظّالمین الاّ برماً.
«آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و از باطل جلوگیری نمی شود؟ باید مؤمن از این پیشامد بمیرد و همانا من، مرگ را با این پیشامد سعادت می دانم و زندگی با ظلم جز بدبختی چیز دیگری نیست.»
قیام ابی عبدالله علیه السلام، قیام نظامی نبود بلکه قیام عاطفی و تبلیغی بود. حسین علیه السلام نمی خواست شخص یزید و یزیدها را بردارد، بلکه می خواست شخصیت یزید و بنی امیه و بنی مروان را نابود کند؛ مردم را بیدار کند، مردم را به حکومت بشوراند، مردم را از حکومت متنفر کند. از این جهت بطور مخفی از مدینه بیرون رفت و وقتی مردم فوج فوج به مکه می آمدند، او از مکه حرکت کرد و روز عاشورا علاوه بر اینکه گاهی بدون اسلحه به میدان می رفت و سخنرانی عاطفی و تبلیغی می نمود و علاوه بر اینکه گاهی قرآن را به میدان می برد و آنان را به قرآن قسم می داد که بیدار شوند، کودک شیر خوارش را نیز به میدان برد که او را روی دستانش شهید کردند و سرانجام موجی در کربلا ایجاد کرد که عصر عاشورا تأثیر نهاد و اختلافی در میان لشکر یزید پدید آمد.
این موج را باید موج دیگری پیروی کند و آن موج دیگر، اسارت خاندان حضرت حسین (ع) بود. خاندان ابی عبدالله الحسین به واسطه اسارتشان، به واسطه تبلیغاتی که داشتند، موج عظیمی در کوفه و شام بلکه همه ممالک اسلامی ایجاد کرد. حتی گفته شده که در مدت بیست سال قبل از قیام حسین (ع) یک انقلاب هم واقع نشد، ولی در مدت بیست سال بعد از قیام حسین، بیشتر از بیست انقلاب رخ دادکه طی آن در سال دوم، دولت بنی امیّه و در سال بیستم، دولت بنی مروان به دست عباسیان برچیده شد.
این موج دوم را موج دائمی دیگری باید مدد کند تا آن موج زنده بماند و آن موج سوّم، موج عزا، نوحه سرایی، گریه، سینه زنی، و زیارت حسین است. عزاداری علاوه بر آنکه روش شهادت و فداکاری و ایثار و شهادت پروری را به انسان می آموزد و رهبر با کفایت می تواند به واسطه آن مجالس و آن دسته از احساسات مردم بهره گیرد، اضافه بر آن تعلیم و تعلم عمومی نیز مرهون این مجالس است. تهذیب نفس خصوصاً صبر، استقامت، شجاعت و زیر بار ظلم نرفتن از اثرات مستقیم آن است. نقش دیگر این گونه مجالس، زنده نمودن دو قانون است از قوانین بزرگ اسلام که امر به معروف و نهی از منکر باشد.

انشاء در مورد ماه محرم
گریه برای حسین، تشکیل مجالس عزا، دسته های عزا، زیارت از دور و نزدیک، ایجاد بناهایی مثل حسینیه و سقاخانه، زنده نگاه داشتن ولایت است، زنده نگاه داشتن خون حسین است، شرکت در موج اول است، زنده نگاه داشتن روح انقلاب است تا بالاخره به دست راهبرش حضرت بقیه الله عجل الله تعالی فرجه الشریف تسلّط بر جهان حاصل شود. اگر همه ثواب بر عزاداری، بر زیارت، بر تشکیل مجالس مترتب شده است، اصل زیارت، اصل تشکیل مجالس، برای این است که این گونه مجالس، رمز پیروزی، رمز بقای شیعه، رمز زنده کردن ولایت و بالاخره مردم را از زیر پرچم حسین آوردن و همه را با حسین و هدفش هماهنگ کردن است.

منبع :mostafamekanik.blogfa.com

 

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Download

محمد رضا گفته است :

متشکر از زحمات شما

نگین گفته است :

ممنون خوب بود ولی خیلی زیاد

مهدی گفته است :

منتشکرم از شما به خاطر مطالب خوبتون لطفا به مطالب خوب و با مصرف خود ادامه دهید

هدیه گفته است :

سلام خیلی خوب بود ولی اگر یک کم خلا صه تر می شد خیلی بهتر می شد

♥★AIDA★♥ آیدا ۱۲ساله از ……. گفته است :

هووووو آدم وقت نمیکنه بخونه ! خدارحم کنه…

morteza گفته است :

عالی

عرفان گفته است :

خیلی عالی بود
ولی فقط یکم کوتاه تر بود بهتر میشد

مريم گفته است :

اگه بخواید تا۲۰۰تومنم کنار مییام
شوخی کردما جدی نگیرید!

سا ره گفته است :

سلام واقعا مقاله خوبی بود

الینا گفته است :

قیامت بی حسین غوغا نداره .دل من تاقت دوری نداره .شفاعت بی حسین معنا نداره .حسینی باش که در محضر نگویند .چرا پر ونده ات امضاء نداره.

الینا گفته است :

این شعر من بود امید وارم چن تا شعر هم تو سایت تون بذارین ممنون.

امیر گفته است :

ممنون ازشماخیلی خیلی خوب بود

دیانا گفته است :

خیلی خوب بود

امير حسين گفته است :

خیلی خوب بود و خیلی هم زیاد بود

وانیا گفته است :

عالی بود کم تر بود بهتر میشددددددد
مرسی من واس درس انشا کلاس ششم میخواستم

چنگیز گفته است :

عالی است

نگین گفته است :

عالی وای کوتاهتر بیزحمت بین مقاله شر هم بگذارید ممممممممممرررررررررررررررررررسسسسسسسسسسسسییییییییییییییییییییییییییییی

نرجس گفته است :

واقعا عالی بود مرسی از شما

لیلی گفته است :

من گفتم انشا کوتاه حالا ببین چی اورده

لیلی گفته است :

خوب بود ولی طولانی

طناز گفته است :

خیلی عالی و قشنگ بود ولی بسیار طولانی بود ولی در هر صورت حال کردم مرسی از نوشتن انشاتون………….لطفا بیش تر از این هم بگذارید ممنون می شم

طناز گفته است :

خیلی عالی بودحال کردم لطفا بیش تر از این بگذارید ممنون

شهیاد گفته است :

عالی بود من برای کلاش ششم میخواستم ولی اگر یکم کمتر بود خیلی بهتر میشد ولی در هرحال خیلی خوب بود مرسی

سینا گفته است :

نه بدبودنه خوب ولی به هرحال ۲۰ شدم

کیمیاجوون گفته است :

بدردم خورد thank you

کیمیاجوون گفته است :

بدردم خورد thank you

yoosof0220 گفته است :

خیلی خیلی خیلی خیلی زیاد بود ولی بدردم خورد^-^

امیرحسین گفته است :

lمرسی خیلی خوب بود ولی این قدر که زیادبود تا نصفه تونستم بخونم!!!!ولی اگر خلاصه بود بهتر بود.در کل خیلی خوب بود
مممممممممممممممممممررررررررررررررررررسسسسسسسسسسسسسسسیییییییییی

مهسا گفته است :

هوووووو.آدم حوصله اش نمیشه بشینه این همه بخونه که.یه کم کوتاه ترش کنین و بینش شعر هم بزارین,عاااااالی میشه.
آبجب الی شعرت عاااااالی بود.